Polymerní materiály zažívají boom. Proč jsou lepší než klasické obaly?

V obalovém průmyslu velmi často používaný výraz, ale hrstka lidí ví, co vlastně znamená. Polymerní materiály v současné době zaznamenávají obrovský rozmach a používají se v různých odvětví průmyslu. Vzhledem k jejich ceně, vlastnostem a technologií výroby nahrazují čím dál tím více klasické materiály (kovy, keramiku, dřevo, sklo aj.).

Polymery nejsou úplně novým materiálem

Přírodní polymery se využívají již tisíc let, ale rozvoj a využití syntetických polymerů začíná až počátkem dvacátého století, proto jsou vnímané jako nové materiály. Už v roce 1855 byl na světě patentovaný objev syntetické slonoviny na bázi celulózy.

Vědecké základy makromolekulární chemie položil Hermann Staudinger (1924) a jeho práce byla oceněná Nobelovou cenou (1953). V letech 1927 – 1938 německé, americké a britské společnosti rozvinuli výrobu polymerů (polystyren, polymetylmetakrylát, polyvinylchlorid aj.) Vývoj nových polymerních materiálů se od devadesátých let spojuje s návrhem jejich likvidace nebo recyklace.

 

Polymery rozdělujeme podle původu:

  • Přírodní polymerní materiály (organické) – bílkoviny, celulóza, kaučuk (vyrábí se technické polymerní materiály např. guma, celuloid, celofán a jiné.)
  • Syntetické polymerní materiály (anorganické) – vznikají polyreakcí z organických i anorganických nízkomolekulárních látek (polyetylén-polyolefin, polystyren, epoxid, silikony a jiné).

 

Co je polyolefin? Smrštitelná fólie s vysokou pevností

Polyolefin je vícevrstvá teplem smrštitelná fólie, vyrobená z polypropylenu (přibližně 70 %) a polyetylenu (přibližně 30 %) s nízkou hustotou (LLDPE), která se vyznačuje vysokou mechanickou pevností. To umožňuje použití fólií o tloušťce pouze 13 až 25 mikronů, které jsou trvanlivé a udržují si smršťování i při nízkých teplotách (vhodné pro zmrazování).

Použití fólie je široké

Díky estetickým vlastnostem fólie – vysoké transparentnosti a lesku – může být fólie použita pro dekorativní balení (čokoládové krabičky, svíčky, DVD, hračky, kosmetika).

Polyolefin je vhodný pro potraviny – lze jej použít k balení ovoce, zeleniny, chleba, cukrovinek. A také k použití fólií s perforací – předmětů, které je třeba "dýchat".

Perforace filmu nemění své mechanické vlastnosti. Jsou vhodné pro všeobecné balení od ručních přes poloautomatické, až po vysoce rychlostní automatické komorové či tunelové stroje. Doporučená teplota smrštění je 130 – 180°C. Polyolefin je ekologická fólie. Během jejího během svařování se netvoří žádné škodlivé látky a po použití je 100% recyklovatelná.

Nejvýznamnější polyolefiny a jejich vlastnosti

  • Polyetylen, Polypropylen, Poly-1-buten, Polyisobutylen, Poly-4-methyl-1-penten
  • Tloušťka 13, 15, 19, 25 mikronů
  • Šířka od 150 mm do 1300mm
  • Provedení: plochá, polohadice
  • Hladká nebo celoplošná mikroperforace – tato úprava je vhodná pro balení zboží, které se potřebuje zbavit nadbytečné vlhkosti nebo naopak vyžaduje stálý přísun vzdušné vlhkosti