Puzzle skládáme automaticky

Mnozí z Vás jistě darovali či nalezli pod vánočním stromkem puzzle nebo stolní deskovou hru. Věděli jste při tom, že se tyto hry rodí ve východočeské Poličce?

 

 

Společnost Ravensburger Karton s.r.o., jeden z nejznámějších mezinárodních producentů her a puzzlů, zde vyrábí a exportuje do celého světa neuvěřitelných 31,5 miliónů kusů za rok. Aby firma vyhověla obrovské poptávce po svých výrobcích, investovala v loňském roce nemalé prostředky do výstavby skladu pro 24 tisíc paletových míst a do dalších výrobních linek. A to se bez automatizace neobejde.

Naše firma, zde ve spolupráci se slovinským partnerem, instalovala již třetí paletizační a balicí linku Rotomatic. Jak to nyní vypadá se můžete podívat na videu níže.

 

 

Na výrobní linku produkující jednotlivé krabičky her navazuje výkonný paletizátor, ojedinělý množstvím paletizačních schémat – v současné době skládá krabičky na paletě podle 36 vzorců. Uživatelsky přívětivý ovládací panel navíc umožňuje zaškoleným operátorům úpravu schématu bez nutnosti práce programátora (výrobce stroje). Paletizací projede až 1800 krabiček za hodinu, řídicí systém paletizátoru si navíc sám určuje, po kolika jsou na sobě hry seřazeny v předcházejícím zařízení „štosovačka. Taková porce zábavy si vyžaduje i výkonný balicí stroj na palety, a proto jsme zde integrovali balicí stroj Rotomatic Profi. Lehké nestabilní krabičky a velká variabilita skladeb palet potřebují i perfektní výbavu stroje. Balicí stroj je doplněn o zdvih palet, přítlak pro přidržení zboží na paletě, překrývací zařízení na položení horní krycí fólie a zejména dvou motorové digitálně řízené předepínání fólie s ropingem, t.j shrnutím spodní hrany fólie do provázku.

U ropingu bych se ráda zastavila: Fenomén automatických skladů palet si vyžaduje také jiný přístup k zabalení spodní části palety. Spodní prkna palet nesmí být přibalena fólií, musí zde zůstat prostor pro průchod světelného paprsku čidel, pro bezproblémové automatické zaskladnění.

Roping proto automaticky v průběhu balení palety shrnuje průtažnou fólii k sobě do „provázku“ a perfektně fixuje zboží k hornímu prknu palety a zároveň nebrání průchodu detekčních paprsků v automatickém zakladači ve skladu. (FOTO detail palety s provázkem). Na celou linku se můžete podívat na následujícím videu.