Proč sledovat náklad na zabalení paletové jednotky?

Porovnávejte porovnatelné – jak spočítat (ne)výhodnost jednotlivých druhů fólií a způsobů balení Není jednoduché se dnes orientovat na trhu s obalovými materiály, s průtažnou fólií obzvláště. Různí výrobci používají různá označení pro různou kvalitu (především hodnota protažení a síla fólie). Distributoři následně využívají všelijaké triky, aby koncovému zákazníkovi ztížili možnost porovnávat jednotlivé fólie.

Cílem všech uživatelů je přitom získat nejlepší možné vlastnosti za nejnižší možnou cenu, tedy optimalizovat poměr cena/výkon. Jak se však k takovému výsledku dobrat? Na trhu se dnes setkáváme s cenou za jednu roli, cenou za běžný metr, cenou za kilogram netto (bez dutinky), cenou za kilogram brutto (s dutinkou) a možná ještě s několika dalšími. K tomu připočítejme různou kvalitu a vlastnosti jednotlivých fólií – jednomu z toho jde hlava kolem.

 

Řešení je přitom velmi jednoduché a jediné možné – je potřeba porovnávat porovnatelné. A tímto jediným možným parametrem je cena za zabalení jedné palety (jednotky). Jak se k tomuto údaji dostat? Níže Vám přinášíme dva postupy, jak snadno toto porovnání provést.

 

1)     Zavolejte svému obchodnímu zástupci Ekobal (případně se ozvěte na email@ekobal.cz) a domluvte si termín provedení zkušebního balení (auditu). Naši profesionálové Vás celým procesem provedou. Společně zjistíte, zda-li Vámi používaná fólie a způsob balení je optimální pro Vaše zboží. Pokud objeví jakýkoliv nedostatek, navrhnou Vám efektivní řešení pro Vaše obalové hospodářství.

2)     Postupujte dle následujících instrukcí. Pro každou testovanou fólii je potřeba zopakovat celý postup.

o   Nastavte Váš ovinovací stroj tak, abyste maximálně využili vlastnosti dané fólie (především hodnoty primárního a sekundárního předepnutí) a paleta byla zabalena dle Vašich představ

o   Pokud jste veškeré parametry úspěšně nastavili, zabalte paletu. Fólii následně rozřízněte, použitou folii smotejete do koule a tu následně zvažte na váze (s přesností na gramy). Výsledek zaznamenejte.

o   Spočítejte cenu použité fólie na jedno zabalení palety.

o   Výsledky porovnejte. Pokud dodržíte stejnou kvalitu výsledného zabalení, jednoduše zjistíte, jaká fólie a při jakém nastavení je pro Vás nejefektivnější.

Příklad:

FOLIE X

Používám fólii Powerflex SPQ (250% průtažnost) 17my v ceně 65Kč za 1Kg netto váhy (tedy čistá váha dodané fólie, bez započtení váhy dutinky)

Vlastnosti fólie mi dovolí ji výrazně předepnout, využít maximálně její potenciál. Při kontrolním zvážení se při požadované kvalitě zabalení dostanu na celkovou hmotnost použité fólie 150g.

Jednoduchým matematickým výpočtem (65 * 0,150 = 9,75) zjistím, že cena jedné zabalené palety je 9,75Kč.


FOLIE Y

Používám fólii Powerflex SQ (150% průtažnost) 15my v ceně 55Kč za 1Kg netto váhy (tedy čistá váha dodané fólie, bez započtení váhy dutinky).

Levnější fólie nižší kvality mi nedovolí takovou variabilitu v rámci balení. Po několika kontrolních balení zajistím dostatečně podobnou kvalitu výsledného zabalení. Převážením zjistím, že jsem na dosažení stejné kvality použil 230g fólie.

Opět dopočítám cenu za zabalení jedné palety: 55 * 0,230 = 12,65. Cena jedné zabalené palety při použití této fólie je 12,65Kč.

 

Jednoduchý, porovnáním obou výsledků zjistím, že je pro mne výhodnější použít fólii X, tedy tu v nákupu dražší.

 

Buďte na své dodavatele nároční, zdravě pochybujte, nenechte se opít rohlíkem a POROVNÁVEJTE POROVNATELNÉ!!!